Tuesday, May 10, 2005

Salt of the Earth: The Church at the End of the Millennium: An Interview With Peter Seewald


Ratzinger

Půjčil jsem si knihu: Salt of the Earth, vydanou v roce 1996 v Německu, u nás v roce 1997 pod titulem: Křesťanství na přelomu tisíciletí. Je to rozhovor publicisty Petera Seewalda, který vystoupil z církve, s kardinálem Ratzingerem, nyní papežem Benediktem XVI. Čekal jsem na ni téměř měsíc. Protože papež je pro mnohé kontroversní osobou, chtěl jsem se o něm dovědět více. Také jsem na webu četl zajímavé ukázky z této knihy a docela mne zaujaly. Začínám číst úvod Seewalda a již ten upoutal mou pozornost. Na otázku kolik existuje cest k Bohu řekl kardinál Ratzinger bez rozmýšlení: tolik, kolik je lidí. Tento skromný a chytrý člověk, nyní papež Benedikt XVI nás může ještě překvapit svým charizmatem. Kniha v té době byla přeložena do dvanácti jazyků a v Německu se stala bestsellerem.

Na následující položenou otázku se Ratzinger dotkl i našich vod:

Společnost má mnohdy dojem, že církev pouze reaguje, inklinuje k setrvačnosti, přísně odkazuje na Boží přikázání a spoléhá na to, že Bůh svou církev nenechá zahynout. Kolem dokola můžeme pozorovat dynamické změny, ovšem zdá se, že církev není schopna změnit svou logiku a setrvává u svého umíněného sebepotvrzování. Nepůsobí proto také zvlášť radikálně, ale spíše ustrnule, obehnaná zdi jako pevnost. Poselství zůstává prázdnou frází.

To se liší podle národní kultury. V dobách útlaku v komunistických režimech měli věřící lidé, ale i lidé nevěřící či hledající, jako například Václav Havel, docela jiný dojem. Skutečně vnímali, že církev hlásá poselství svobody. Že vytváří protiváhu. Že je to síla, která má co nabídnout i nevěřícím, kterým dává důvěru, že totalitní moc nemůže nikdy docela ovládnout pole....
(str.121)


Labels:

3 Comments:

At 23/5/05, Blogger Jaroslav said...

Na co si ale nemohu zvyknout, pak to je vizuální komunikace s lidmi. JP II měl neuvěřitelné charizma, stačilo jenom být v jeho přítomnosti a již to byla komunikace. Také jeho gesta apod. Možná se časem člověk přivykne a dopadne to jak s médii. Můj otec, když poprvé slyšel znělku TV Nova tak šílel, nyní je Nova pro něho to nejhlavnější. Nelíbí se mi gesta u Ratzingera, jeho roztažené prsty při pozdravu lidí na náměstí apod. Vizuální komunikace je pro mne nesrovnatelně horší než s JP II. Ale jeho projev při jeho pohřbu to bylo něco jiného, ale to nešlo o komunikaci. Resumé: je to člověk velkého intelektu ale nemá aspoň zatím schopnosti pro hlediště. JP II dělal v mládí herctví a i když byl intelektuál tak ten talent komunikace z hledištěm dokonale využíval.

 
At 29/5/05, Anonymous Anonymous said...

K předchozímu diskusnímu příspěvku: Ještě že spása nespočívá v gestech a vizuální komunikaci a že se papežové nevolí jako mediální hvězdy. V takové církvi bych se moc dobře necítil.

 
At 29/5/05, Blogger Jaroslav said...

Já taky ne.
;)

 

Post a Comment

<< Home